Rozkvetlý balkón: Jak na tulipány v truhlíku?
Výběr vhodného truhlíku
Při výběru truhlíku pro pěstování tulipánů je potřeba zohlednit několik faktorů. Důležitá je dostatečná hloubka, tulipány potřebují prostor pro kořeny. Ideální hloubka truhlíku je minimálně 20 cm, pro větší odrůdy tulipánů volte raději hloubku 30 cm. Dále je důležitá velikost truhlíku. Ta se odvíjí od počtu cibulek, které chcete zasadit. Pro jeden tulipán počítejte s prostorem cca 10-15 cm. Nezapomeňte ani na drenážní otvory, které zajistí odtok přebytečné vody a zabrání tak hnití cibulek. Materiál truhlíku může být různý, oblíbené jsou plastové, keramické nebo dřevěné truhlíky. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Plastové truhlíky jsou lehké a cenově dostupné, keramické truhlíky déle udrží vlhkost a dřevěné truhlíky působí esteticky.
Správná zemina pro tulipány
Pěstování tulipánů v truhlíku není žádná věda, chce to jen trochu péče a tu správnou zeminu. Tulipány milují propustnou, humózní zeminu s dobrou drenáží. Příliš těžká a mokrá zemina jim nesvědčí, cibule by mohly uhnít. Ideální je směs zahradní zeminy, kompostu a písku. Směs by měla být neutrální až mírně kyselá. Před naplněním truhlíku je vhodné na dno nasypat vrstvu keramzitu nebo štěrku pro lepší odvod vody. Po zasazení cibulí zeminu v truhlíku jemně upěchujte a zalijte.
Vlastnost | Truhlík | Záhon |
---|---|---|
Hloubka substrátu | Minimálně 30 cm | Minimálně 30 cm |
Frekvence zalévání | Častěji, dle počasí | Méně často, dle počasí |
Hnojení | Důležité, použít hnojivo na cibuloviny | Důležité, použít hnojivo na cibuloviny |
Zimní ochrana | Doporučena, přikrýt chvojím nebo textilií | Obvykle není nutná |
Výsadba cibulí v truhlíku
Pěstování tulipánů v truhlíku je skvělý způsob, jak si zkrášlit balkon nebo terasu zářivými barvami. Pro výsadbu volte spíše nižší a kompaktní odrůdy tulipánů, které se v nádobách lépe udrží a nebudou se tolik vytahovat za světlem. Cibule sázejte na podzim, ideálně od září do října, do hloubky asi 10-15 cm a dodržujte vzdálenost mezi nimi alespoň 5 cm. Na dno truhlíku nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku, aby přebytečná voda mohla odtékat a cibule nezačaly hnít. Použijte kvalitní substrát pro cibuloviny, který zajistí dostatek živin. Po výsadbě truhlík důkladně zalijte a umístěte ho na chladné a světlé místo, kde nehrozí silné mrazy. Během zimy cibule zakoření a na jaře se můžete těšit na záplavu barevných květů.
Tulipány v truhlíku? Ale jistě! Stačí jim slunné stanoviště, propustná zemina a trocha péče. Nezapomeňte na drenážní vrstvu a cibulky sázejte dvakrát hlouběji, než je jejich výška.
Zdeněk Květináč
Ideální místo pro truhlík
Tulipány v truhlíku rozzáří každý balkon či terasu. Než se ale pustíte do sázení, je potřeba vybrat to správné místo. Tulipány milují slunce, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Ideální je umístit truhlík na jih nebo jihovýchod. Pokud máte balkon orientovaný na sever, nezoufejte. I tam se dají tulipány pěstovat, ale počítejte s tím, že nebudou kvést tak bohatě a dlouho. Důležité je také chránit truhlík před silným větrem, který by mohl tulipány polámat. Pokud máte větrný balkon, zkuste truhlík umístit do závětří nebo k němu připevněte oporu, o kterou se budou moci tulipány opřít.
Zálivka a hnojení tulipánů
Tulipány v truhlíku potřebují pro svůj růst a bohaté kvetení dostatek vláhy a živin. Zálivku přizpůsobte aktuálnímu počasí a potřebám rostlin. Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, ale zároveň je důležité zabránit přemokření, které může vést k hnilobě cibulek. Zalévejte opatrně, nejlépe ke kořenům, a nenechávejte na dně truhlíku stát vodu. Frekvence zálivky se bude lišit v závislosti na počasí, v horkých dnech bude potřeba zalévat častěji než v chladnějším období. Pro pěstování tulipánů v truhlíku je vhodné použít substrát bohatý na živiny, například substrát určený pro cibuloviny. Před výsadbou cibulek je vhodné do substrátu zapracovat i pomalu rozpustné hnojivo, které bude rostlinám postupně dodávat potřebné živiny po celou dobu vegetace. Během kvetení můžete tulipány přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny, a to jednou za 14 dní. Dodržování těchto zásad zajistí, že vaše tulipány v truhlíku budou zdravé, silné a potěší vás bohatým květenstvím.
Péče o tulipány po odkvětu
Ačkoliv tulipány v truhlíku potěší záplavou barev, i jejich krása je pomíjivá. Po odkvětu je ale důležité nezanevřít na péči. Cibule potřebují načerpat sílu pro další rok. Zvadlé květy ihned odstraňte, zabráníte tak tvorbě semen a zbytečnému vysilování cibule. Listy ale neodřezávejte, dokud samy přirozeně nezvadnou. Fotosyntézou dodávají cibuli potřebné živiny. Po zavadnutí listů cibule z truhlíku vyjměte a očistěte od hlíny. Skladujte je na suchém a tmavém místě do podzimu, kdy je můžete znovu vysadit. Tulipány v truhlíku potřebují pro bohaté kvetení dostatek živin. Během vegetace je proto pravidelně přihnojujte hnojivem určeným pro cibuloviny. Dodržením těchto kroků se i příští jaro budete těšit z barevných květů tulipánů.
Skladování cibulí do další sezóny
Pěstování tulipánů v truhlíku má jednu velkou výhodu – snadnější manipulaci s cibulkami po odkvětu. Cibule tulipánů nejsou mrazuvzdorné, proto je potřeba je po zatažení listů ze země vyjmout. Tulipány v truhlíku vám tuto práci usnadní. Jakmile listy zežloutnou a zaschnou, opatrně je odstraňte. Poté truhlík s cibulkami přeneste na suché a chladné místo, ideálně do sklepa nebo garáže. Cibule nechte v truhlíku zaschnout, obvykle to trvá několik týdnů. Po dokonalém zaschnutí cibule z truhlíku vyjměte a očistěte od zbytků hlíny a listů. Skladujte je na suchém, chladném a tmavém místě až do podzimu, kdy je opět zasadíte do truhlíku. Dodržováním těchto kroků si zajistíte krásné a bohaté kvetení tulipánů i v dalším roce.
Tipy pro krásné tulipány v truhlíku
Pěstování tulipánů v truhlíku je skvělý způsob, jak si užít krásu jara i na malém prostoru. Aby vaše tulipány v truhlíku prospívaly a kvetly v plné kráse, je důležité dodržet několik tipů. Začněte s výběrem správných cibulek. Pro pěstování v truhlíku se hodí nízké a středně vysoké odrůdy tulipánů. Při sázení cibulek do truhlíku dbejte na dostatečnou hloubku a rozestupy. Cibulky by měly být zasazeny do hloubky asi 10-15 cm a vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 5 cm. Důležitá je také kvalitní, dobře propustná zemina. Použijte substrát určený pro cibuloviny nebo smíchejte zahradní zeminu s pískem a kompostem. Během vegetace pravidelně zalévejte, ale vyvarujte se přemokření. Po odkvětu nechte listy přirozeně zaschnout, aby cibulky načerpaly živiny pro další rok. Cibulky můžete nechat v truhlíku nebo je po zatažení listů vyjmout, očistit a uskladnit na suchém a chladném místě do podzimní výsadby.
Publikováno: 26. 11. 2024
Kategorie: domov