Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 13.1.2021

Každodenní glosy  Miroslava  Macka


Časté obtíže - Ostruha patní kosti

Nehubnete? Otestujte si moč!

Ostruha patní kosti - příčina vzniku

Patní ostruha je kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patné kosti v plosce nohy nebo v úponu Achilovy šlachy ( méně často). Bolest v oblasti paty vzniká přetížením úponů vazů a svalů mechanických přetížením, špatným obutím či vadným postavením nohy. Ostruha vzniká jako kompenzační mechanismus organismu na přetížení. Bolest vzniká přetížením úponů na patní kosti. Tedy ostruha není příčinou bolesti ale následkem přetížení.

Příznaky

bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty, nejvíce na začátku zátěže- ráno po vstanutí, po delším sezení bolesti prvních kroků, pak po větší zátěži i večer a v klidu.

Diagnostika

Klinický nález je dost typický - bolestivost paty v plosce nebo na jejím vnitřním okraji, nebývá otok ani zarudnutí, pohyby hlezenního kloubu jsou volné a nebolestivé. Jasným kritériem pro diagnózu patní ostruhy je RTG nález, který je však nutný k vyloučení jiné příčiny bolestí paty, jako úrazy, zánět kosti, artrózy v oblasti hlezna, osteoporózy nebo i nádoru.

Léčba

Protože je bolestivost patní ostruhy hlavně záležitost přetížení, nejdůležitějším opatřením je odlehčení paty snížením zátěže, šetřením , měkkou podpatěnkou ( gumovou, molitanovou nebo silikonovou), často pomůže změna výšky podpatku - změní směr zátěže úponů na patní kosti. Vhodné jsou zapařovací obklady, lokální antirevmatika – masti a gely. Z fyzikální terapie doporučuji ultrazvuk, diadynamik, magnetoterapii, často má dobrý efekt aplikace rázové vlny- Při neúspěchu této léčby aplikujeme obstřiky bolestivých úponů lokálním anestetikem nebo i kortikoidem, často použijeme radioterapii – protizánětlivý účinek radioaktivního ozáření Cesiem. Zcela vyjímečně je nutné operační řešení spočívající v protnutí přetížených úponů.

Prevence

Předcházet bolestem pat a nohou lze hlavně správnou péčí o nohy kvalitním obutím, cvičením, mazáním a masírováním a protahováním nohou prstů, korekcí vadného postavení nohou správnými protetickymi pomůckami. U sportovců, po operacích a úrazech nohou, ale i při trvalejších bolestech z přetížení doporučuji termoplastické ortopedické stélky [FORMTHOTICS], které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku.

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]