Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 15.10.2005

Každodenní glosy  Miroslava  Macka

Teď je čas darovat krev
Časté obtíže - Lupavý prstNehubnete? Otestujte si moč!

Lupavý prst

Lupavý, skákavý prst

Příčina

Šlachy ohýbačů prstů ( flexorů) probíhají v dlani a zápěstí ve šlachových pochvách - (na obrázku modře) a ke kosti jsou přidržovány tzv. poutky (světlé příčné pásky na prstech) . Přetěžováním, opakovanou zátěží, i po traumatu či zánětu může na šlaše vzniknout zduření, které může omezit pochyb šlachy v pochvě pod poutkem. V případě většího postižení při ohnutí nebo natažení prstu šlacha pod poutkem proskočí - lupne a zabolí. Omezení hybnosti prstu může být i u kojenců a malých dětí.

Příznaky

V počátečních fázích vznikají bolesti prstu, nemocní je často lokalizují až do kloubu prstu. Bolesti jsou hlavně při ohýbání a natahování prstů, nebývají otoky ani zarudnutí. V dalším průběhu začne bolestivé lupání při ohnutí a natažení prstu, ráno často ohnutý prst nelze natáhnout, až s bolestivým přeskočením, nakonec je prst "zaseklý" a pohybovat lze jen násilím a s bolestí. V dlani na šlaše ohýbače lze nahmatat bolestivé zduření pohybující se se šlachou.

Diagnóza

Stanovení diagnózy lupavého prstu je jednoduché z klinického nálezu - bolestivé přeskakování prstu, bolesti v průběhu šlachy ohýbače prstu, hmatné zduření na šlaše. Na RTG snímku vyloučíme jiné důvody bolestí.

Terapie

V počátečních stadiích stačí mazat a masírovat v průběhu šlachy na prstu a v dlani, cvičit a protahovat prst. Můžeme přidat fyzikální terapii , např. ultrazvuk. Při trvalejších potížích je možno aplikovat obstřik ke šlaše do šlachové pochvy - pokud možno ne opakovaně! Poslední možností je podélné protětí šlachové pochvy a poutek s odstraněním malé části šlachové pochvy v oblasti zduření. Tím se obnoví volný pohyb šlachy a zduření - otok šlachy se postupně vstřebá.
Tento zákrok provádíme v místním znecitlivění jako ambulantní operaci.Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]