Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 15.10.2005

Teď je čas darovat krev
Operace karpálního tunelu

V ortopedické ambulanci v Kopřivnici provádíme drobné operace, k těm nejčastějším patří:

  • operace karpálního tunelu
  • operace Dupuytrenovy kontraktury v dlani
  • operace kladívkových prstů nohou
  • jednoduché operace vbočených palců nohou
  • odstranění gangliomů
  • odstranění bursy lokte

Karpální tunel - příčina vzniku

syndrom karpálního tunelu - syndroma canalis carpi

jde o tzv. útlakový syndrom - v tomto případě postižením až poškozením středního nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí , kde nervy, cévy a šlachy procházení zúženým místem pod zápěstními vazy. Pokud je v tomto prostoru z nějakého důvodu málo místa, vzniká útlak, který se nejdříve projeví postižením nervu.

Střední nerv (nervus medianus)- žlutě


Oblast karpálního tunelu
Útlak může vzniknout např. po úrazech a zánětech v oblasti zápěstí, zmnožením kloubní výstelky v zápěstí při revmatismu, ale i po přetížení , resp chronickým přetížením.
Odlišit je třeba postižení nervu v jiných oblastech v jeho průběhu ( krční páteř, rameno, loket)

Příznaky

bolesti a trnutí prstů rukou - hlavně 1.-3. prstu , někdy i 4. prstu , často bolí i v klidu a v noci.

Diagnostika

podle klinického nálezu a subjektivních příznaků , spolehlivou metodou EMG ( elektro-myografie), kdy pomocí měření rychlosti vedení vzruchů v nervu zjistíme zpomalení vedení v průběhu karpálním tunelem .

Léčba

Při neúspěšné konzervativní léčbě (viz ZDE ) a při pozitivním EMG nálezu provádím ambulantní operaci v místním znecitlivění.

Operace

Operace provádím v místním znecitlivění
Po desinfekci a přípravě pacienta, vleže na zádech uložíme končetinu na operační stolek.

Znecitlivění provádím místně nejprve v oblasti dolní části předloktí a pak i v dlani v místě operační rány.

Řez provádím až v dlani v kožní rýze - jizva po hojení není prakticky viditelná, navíc je mimo místa, kde může citlivá jizva vadit při opření, na berlích apod.
Pak pod povrchem za přísné ochrany nervu protnu podkožně struktury ohraničující karpální tunel. Tím se uvolní útlak nervu.
Po zašití a ovázání rány doporučuji udržovat končetinu ve zvýšené poloze. Pooperační bolesti tlumím analgetiky, jen vyjímečně bolest vyžaduje podání analgetika injekčně.
Po 2-3 dnech při převazu odstraním rukavicový dren z rány a pokud je rána klidná , dovoluji již pohybovat prsty. Většinou je po operaci okamžitý efekt - ustává noční brnění prstů, bolesti se postupně zmírňují. V pooperačních období navíc doporučuji vyšší dávky B a E vitaminů.
Stehy odstraňuji 10. -14. den po operaci, pak jizvu koupat, mazat a masírovat, nejprve řídkým krémem či pleťovým mlékem a po dohojení rány je možno ruku postupně zatěžovat.

Můj operační postup je podobný tomu, který je popsán v práci "LÉČBA SYNDROMU KARPÁLNÍHO TUNELU RETINAKULOTOMEM (THERAPY OF THE CARPAL TUNNEL SYNDROME USING RETINACULOTOME)" autorů L.Navrátil, I.Holečková, V. Runt (Univerzita Karlova, Lékařská fakulta a Fakultní nemocnice, Neurochirurgické oddělení, Plzeň) Liší se v podstatě jen umístěním operační rány do dlaně.

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]Nahoru